All Courses » CAT » CAT 2024 - Slot 1 Quant » Question 14 Solution

CAT 2024 - Slot 1 Quant Question 14

This is a detailed step-by-step solution for CAT 2024 - Slot 1 Quant Question 14. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CAT exam.

CAT 2024 Slot 1 - Quant

Let us fix the Cost Price of the product to be X, and the Selling Price of the product to be 1.4X, since it is given that it is fixed to have a profit of 40%.
If the CP has been 40% less, making the CP 0.6X,
And the selling price is 5 rupees less, making it 1.4X – 5
Profit will be 50%,
So, 1.5 (0.6X) = 1.4X – 5
0.9X = 1.4X – 5
0.5X = 5
X = 10
Original selling price will be 14.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>