All Courses » CAT » CAT 2024 - Slot 2 Quant » Question 1 Solution

CAT 2024 - Slot 2 Quant Question 1

This is a detailed step-by-step solution for CAT 2024 - Slot 2 Quant Question 1. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CAT exam.

CAT 2024 Slot 2 - Quant

Let the cost price of the item be C
We are given that Bina sells this at 19% loss or at (1 − 0.19)C = 0.81C at 4860
This gives us the value of C at Rs. 6000
If Bina had sold this at 17% profit, the selling price would have been 1.17 × 6000 = 7020
So Shyam bought the product at 4860 and sold it to Hari at 7020
Giving the profit made by Shyam to be 7020 − 4860 = 2160

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>