CMAT 2018 - Slot 1 Quantitative Aptitude Question 16
This is a detailed step-by-step solution for CMAT 2018 - Slot 1 Quantitative Aptitude Question 16. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CMAT exam.
Quantitative Aptitude
Average speed = Total distance covered ÷ Total time taken.
Total distance covered = 12 + 36 + 32 = 80 km.
Total time taken = 12 ÷ 6 + 36 ÷ 9 + 32 ÷ 4
= 2+ 4 + 8 = 14 hrs.
=> Average speed = 80 ÷ 14 = 5.71 km/hr.
