CMAT 2018 - Slot 2 Quantitative Aptitude Question 3
This is a detailed step-by-step solution for CMAT 2018 - Slot 2 Quantitative Aptitude Question 3. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CMAT exam.
Quantitative Aptitude
Average Speed = Total distance covered ÷ Total time taken
Total distance travelled = 50 + 50 + 30 = 130 km
Total time taken = Time taken to travel first 50 km + Time taken to travel next 50 km + Time taken to travel next 30 km = 40 + 50 ÷ 2 + 30 ÷ 1 = 95 min. = 95/60 hours.
=> Average Speed = 130 ÷ 95/60 = 82.1 kmph
