CMAT 2020 - Quantitative Aptitude Question 18
This is a detailed step-by-step solution for CMAT 2020 - Quantitative Aptitude Question 18. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CMAT exam.
Quantitative Aptitude
Sum of ages of A, B, C and D five years ago = 45 × 4 = 180
Sum of their present ages = 180 + (5 × 4) = 200
Sum of present ages of all five (including X) = 49 × 5 = 245
=> Present age of X = 245 – 200 = 45 years
