CMAT 2022 Question 6
This is a detailed step-by-step solution for CMAT 2022 Question 6. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in CMAT exam.
CMAT 2022
Let us consider with average speed of 40 km/hr, train reached its destination in time t hrs
with average speed of 30 km/hr, it takes t + 36/60 hrs
Distance will be same in both the cases
40t = 30t + 18
10t = 18
t = 18/10
Distance = 40t = 40 x 18/10 = 72 km
Answer is option A.
