All Courses » IIFT » Iift 2009 » Question 16 Solution

Iift 2009 Question 16

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2009 Question 16. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2009

Total oil produced in the year 1996 = 10+700+1794+104+650 = 3258.
Therefore, oil production loss as a percentage of total oil produced in the year = = 19.95%.
Similarly, we can calculate for the remaining year. Tabulating the same data,

From the table, we can see that the oil production loss as a percentage of total oil produced is the lowest for the year 2002. Hence,
option A is the correct answer.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>