All Courses » IIFT » Iift 2010 » Question 15 Solution

Iift 2010 Question 15

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2010 Question 15. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2010

Let the capacity of the tank be 60 litres.
Capacity of the first pipe = 12 l/hr
Capacity of the second pipe = 6 l/hr
Capacity of the third pipe = 4 l/hr
In 2 hrs, first pipe fills (9 + 12) l = 21 l
In 2 hrs, second pipe fills (4.5 + 6) = 10.5 l
In 2 hrs, third pipe fills (16/3) l
In 2 hrs, tank filled = (21 + 10.5 + 5.33) l = 36.83 l
Tank left to be filled = (60 - 36.83) l = 23.17 l
Time required = (23.17/22) hr = 1.05 hrs
Total time = 3.05 hrs
log4 log4 4 = a−b 2 log4( a − b) + log4 4
log4 log4 4 = a−b log4(( a − b)2) ∗ 4
log4 4 = a−b (( a − b)2) ∗ 4
log4 4 = (( a − b)2) ∗ 4
Hence, option C is the correct answer.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>