Iift 2010 Question 47
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2010 Question 47. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2010
Let us check the option one by one.
(A) For S. Stop, the increase in cost per square feet in the year 2006 = $$2135-1889$$ = 246
(B) For S. Stop, the increase in cost per square feet in the year 2007 = $$2464-2135$$ = 329
(C) For Pantaloon, the increase in cost per square feet in the year 2006 = $$1996-1729$$ = 267
(D) For Vishal, the increase in cost per square feet in the year 2006 = $$1802-1832$$ = -30
We can see that the maximum increase in its cost per square feet is for S.stop stores in the year 2007. Hence, option B is the correct
answer.
