All Courses » IIFT » Iift 2010 » Question 63 Solution

Iift 2010 Question 63

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2010 Question 63. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2010

Explanation:
We know that, female population = Total population - Male population.
Therefore, the percentage increase in Female population in 1996 = $$\dfrac{(650-320) - (600-300)}{(600-300)}\times 100$$ = 10%
The percentage increase in Female population in 1999 = $$\dfrac{(750-400) - (700-380)}{(700-380)}\times 100$$ = 9.37%
The percentage increase in Female population in 2004 = $$\dfrac{(845-475) - (800-450)}{(800-450)}\times 100$$ = 5.71%
The percentage increase in Female population in 2005 = $$\dfrac{(900-480) - (845-475)}{(845-475)}\times 100$$ = 13.51%
Hence, option D is the correct answer.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>