Iift 2010 Question 64
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2010 Question 64. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2010
Explanation:
Number of female in the year 2002 = 790 - 440 = 350 million.
Number of educated females in the year 2002 = $$\dfrac{4}{9}\times 545$$ $$\approx$$ 242 millions
Hence, total number of uneducated females in the year 2002 = 350 - 242 = 108 millions ... (1)
Number of educated males in the year 2002 = $$\dfrac{5}{9}\times 545$$ $$\approx$$ 303 millions.
Therefore, the number of educated males in the year 2003 = 1.25*303 = 378.75 millions.
Hence, the number of educated females in the year 2003 = Total educated population - the number of educated males = 560 - 378.75 $$\approx$$ 181.25 millions.
Total number of uneducated females in the year 2003 = Total number of females - the number of educated females = (800-450) - 181 = 169 millions. ... (2)
From equation (2) and (1), we can say that the percentage change in number of uneducated females in 2003 = $$\dfrac{169-108} {108}\times 100$$ $$\approx$$ 56 percent. Hence, we can say that option D is the correct answer.
