Iift 2011 Question 39
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2011 Question 39. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2011
Explanation:
Total profit = Rs. 450000
Sujoy will get 10% of this.
So, the profit to be distributed = Rs. 405000
Sujoy's investment = 12 * Rs. 35000 = Rs. 420000
Mritunjoy's investment = 6 * Rs. 130000 = Rs.780000
Paranjoy's investment = 8 * Rs. 75000 = Rs. Rs. 600000
Paranjoy's share in profit = Rs. 600000/420000 + 780000 + 600000 * 405000 = Rs. 135000
Hence, option B is the correct answer.
