All Courses » IIFT » Iift 2011 » Question 61 Solution

Iift 2011 Question 61

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2011 Question 61. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2011

Explanation:
The ratio of ‘metal 1’ and ‘metal 2’ in alloy ‘A’ is 3 :4.Therefore, we can say that 14 kg of alloy 'A' will contain = 6 kg of 'metal 1' and = 8 kg of 'metal 2'.
The ratio of ‘metal 1’ and ‘metal 2’ in alloy ‘B’ is 5 :8.Therefore, we can say that 26 kg of alloy 'B' will contain = 10 kg of 'metal 1' and = 16 kg of 'metal 2'.
Hence, total weight of 'metal 1' in the new alloy = 6 + 10 = 16 kg
Total weight of 'metal 2' in the new alloy = 8 + 16 = 24 kg
Therefore, the ratio of ‘metal 1’ and ‘metal 2’ in the new alloy. = 16 : 24 = 2 :3. Hence, option C is the correct answer.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>