All Courses » IIFT » Iift 2012 » Question 33 Solution

Iift 2012 Question 33

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2012 Question 33. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2012

Explanation:
Speed of train 1 = 60 km/hr = 50/3 m/s
Speed of train 2 = 48 km/hr = 40/3 m/s
Thus, their relative speed = 90/3 = 30 m/s
Let, Length of train 1 = l
Thus, the length of train 2 will be 0.5 l
Time taken by them to cross each other = 15 s
Thus,
Thus,
Train 1 takes 51s to cross a bridge
Let the length of the bridge be b
Thus,
Hence,
Hence, m
Thus, option A is the correct answer.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>