Iift 2012 Question 37
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2012 Question 37. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2012
Explanation:
Let the CP of 1 soap = S
Thus, the CP of 1 toothbrush = 0.6S
Given that, SP of 1 soap = 1.15 S and SP of 1 toothbrush = 0.6S+20
Also, 15*1.15*S + 8*(0.6S+20) - 15S - 8*0.6*S = 385
Thus, solving we get S = 100
Hence, Total CP of 20 soaps and 12 toothbrush = 20*100 + 12*60 = 2720
SP of 15 soaps and 8 toothbrush = 15*1.15*100 + 8*80 = 2365
Thus, the overall loss = 2365 - 2720 = 355 Rs.
Hence, option A is the correct answer.
