Iift 2013 Question 36
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2013 Question 36. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT
Hour hand will cover 360 degrees in 12 hours. Thus, 1 hour = 30 degrees.
In 2 hour 20 minutes i.e. in 2.33 hours it will cover 2.33*30 = 70 degrees.
Minute hand will cover 360 degrees in 1 hours. Thus, in 20 minutes it will cover 120 degrees.
Thus, the angle between the hour hand and the minute hand at 2 hour twenty minutes = 120-70 = 50 degrees.
Hence, option B is the correct answer.
