Iift 2014 Question 109
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2014 Question 109. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT
Eight years after completion of your MBA degree, you start a business of your own. You invest INR 30,00,000 in the business that is expected to give you a return of 6%, compounded annually. If the expected number of years by which your investment shall double is 72/r, where r is the percent interest rate, the approximate expected total value of investment (in INR) from your business 48 years later
is:
It is given that the expected number of years by which your investment shall double is 72/r, where r is the percent interest rate.
We are given that r = 6%. Therefore, it will take 72/6 = 12 years for money to grow twice of initial investment. In every 12 years, the
money will become 2 fold. Therefore, in 48 years money will grow to = 248/12= 16 times.
Therefore, the approximate expected total value of investment (in INR) from your business 48 years later = 16*30,00,000 = 4,80,00,000.
