Iift 2019 Question 20
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2019 Question 20. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT
Let the capacity of the cistern be LCM of 12 and 15 = 60l
The rate of flow through the inlet pipe 1 = 60/12=5 l/min
The rate of flow through the inlet pipe 2 = 60/15=4 l/min
It is given that despite leakage the two inlet pipes together can fill the cistern in 20 min.
Let the flow through the leakage be x l/min
(5+4-x)20=60
9-x=3
x=6
The leakage will empty the cistern in 60/6=10 min
A is the correct answer.
