Iift 2020 Question 18
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2020 Question 18. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT
Let the mixture so created to be sold was exactly one kg.
Hence, amount of first variety procured to contribute to this mixture = (2/5)*1000 = 400gm or 0.4 kg
Hence, amount of second variety procured to contribute to this mixture = (3/5)*1000 = 600gm or 0.6 kg
Let the cost price of second variety = Rs. a/kg and hence, cost price of first variety = Rs. 2a / kg
Hence, cost price of the entire mixture = 0.6a + 0.4*2a = 1.4a rupees / kg
Also, the mixture is sold at Rs. 28 per kg and it means a profit of 25% ==> CP per kg = Rs. (28/1.25) per kg
Equating both, we get a = 16, hence, price of the first variety = 32 rupees per kg
