Iift 2020 Question 23
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2020 Question 23. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT
Let the tank capacity be 64 liters.
Hence, capacity of pipes A and B resp are 4 lit/min and 2 lit/min
Also, the capacity of the draining pipe = -1 lit/min
Now, when all pipes are open for 09 mins, tank filled = (4+2)*9 - (9*1) = 45 liters
Now, the tank travels for (6/36)*60 min = 10 minutes
During this time, liquid lost = 10*1 lit/min = 10 liters
Liquid left = 35 liters
hence, percentage filled = 35/64 = 55% approx
