All Courses » IIFT » Iift 2021 - 23rd Dec » Question 17 Solution

Iift 2021 - 23rd Dec Question 17

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2021 - 23rd Dec Question 17. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2021 (23rd Dec)

Let the CP be x
Now as per question, 600 − x = 20 (x − 175)
21x = 4100
x= 195.24
Therefore, to make a profit of 30% selling price of second article should be = 1.3 × 195.24 = 253.81

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>