Iift 2021 - 23rd Dec Question 24
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2021 - 23rd Dec Question 24. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2021 (23rd Dec)
Let rate of consumption per hour be R
Therefore, R = k (V)2
When speed= 40km/hr R= 1200kg/hr
So, When speed = V
R= (1200/1600) x (V)2
Cost of coal consumed per hour = (1200/1600) x (V)2 x 16/100 = 12/100 V2
All other expenses = Rs 13/ hr
Therefore operating cost per hour = Rs.(13 + 12/100 V2)
Operation cos in paise per hour = 1300 + 12 V2
