Iift 2021 - 5th Dec Question 25
This is a detailed step-by-step solution for Iift 2021 - 5th Dec Question 25. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.
IIFT 2021 (5th Dec)
Time taken by A alone to finish the work = 18*9 hrs
Time taken by B alone to finish the work = 22*9 hrs
Let the total work be LCM(18*9, 22*9) = 198*9 units
Work done by A in 1 hour = 11 units
Work done by B in 1 hour = 9 units
Let the number of hours B worked be 'x'
work done by A + work done by B = Total work done
(6)(11)+(13)(9)(11)+(3)(11) + x(9) = 198*9
x = 44 hours
Number of days B worked = 4 days 8 hours
Therefore, B stopped working on 30th Nov at 11 am.
Answer is option C.
