All Courses » IIFT » Iift 2021 - 5th Dec » Question 5 Solution

Iift 2021 - 5th Dec Question 5

This is a detailed step-by-step solution for Iift 2021 - 5th Dec Question 5. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in IIFT exam.

IIFT 2021 (5th Dec)

Required probability = (0.45)(0.1) / (0.35)(0.15)+(0.45)(0.1)+(0.2)(0.05) X 100 = 0.045/0.1075 X 100 = 41.86% = 42%

Answer is option B.

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>