XAT 2014 Question 39
This is a detailed step-by-step solution for XAT 2014 Question 39. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in XAT exam.
XAT
After testing the market the total cost incurred= 50+10=60Cr.
The product will be a success 30% of times after the marketing test is unfavourable. So the probability of success is 0.3.
The probability of failure= 0.7.
The expected return is = 20 × 0.7+100$$\times\$$0.3 = 44Cr.
Total profit= 44-60 Cr=-16Cr.
