XAT 2017 Question 65
This is a detailed step-by-step solution for XAT 2017 Question 65. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in XAT exam.
XAT
Profit = selling price - raw materials cost - selling cost - labor cost
Hence, raw materials cost = selling price - profit - selling cost - labor cost
A worker takes 2 hour to produce a kurta.
Labor cost for Kurta = 2 * (Labor cost/ hour)
Raw materials cost per Kurta
for factory 2, 5300-800-45-400*2 = 3655
for factory 3, 5800-900-60-550*2 = 3740
for factory 4, 5500-800-68-450*2 = 3732
for factory 5, 5400-600-75-600*2 = 3525
for factory 6, 6000-875-65-400*2 = 4260
for factory 7, 4900-500-85-350*2 = 3615
for factory 8, 5300-600-70-420*2 = 3790
