XAT 2021 - Dm Question 11
This is a detailed step-by-step solution for XAT 2021 - Dm Question 11. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in XAT exam.
QADI
Let speed of deer = 5steps/second and speed of tiger = 6 steps/sec
Let deer cover 1 m in a step => tiger covers 2/3 m in a step
Hence speed of deer = 5m/s and spped of tiger = 6 x 2/3 m/s = 4m/s
Hence time taken by a deer to catch tiger = 40 seconds
Distance travelled by deer in 40 seconds = 5 x 40 =200 steps
