All Courses » XAT » XAT 2014 » Question 37 Solution

XAT 2014 Question 37

This is a detailed step-by-step solution for XAT 2014 Question 37. Understand the concept, common mistakes, and expert tips to solve similar questions in XAT exam.

XAT

Total Cost = 50+10=60 Cr
Chances of success after favorable results= 80%
Expected return = 100 x  0.8+ 20 x 0.2=84Cr
Expected profit= 84-60=24Cr

← Back to Questions Free Resources

Solved by Stalwart Experts

Our team of MBA educators with 10+ years experience provides accurate, verified solutions. Meet the Team

Trusted by thousands of MBA aspirants • Updated regularly
get_footer(); ?>